Gowin „czyści” Porozumienie z frakcji Bielana. Wnioski o usunięcie z partii kilku polityków, wśród nich wiceministrowie
Przez woltę europosła Adama Bielana, nie wiadomo do końca, co dzieje się wewnątrz Porozumienia. Według Bielana Jarosław Gowin nie jest prezesem formacji od 2018 roku (powoływał się na formalności związane z terminami). Bielan, a także Kamil Bortniczuk nie uznają też decyzji Porozumienia o wykluczeniu ich z partii.
Doszło do tego, że można mówić o dwóch Porozumieniach (jedno Gowina, drugie – Bielana), które ma dwa różne ośrodki decyzyjne, a w dodatku dwa sądy koleżeńskie (nieuznające się nawzajem), a także dwoje rzeczników prasowych: Magdalenę Srokę (frakcja Gowina) i Włodzimierza Tomaszewskiego (frakcja Bielana).
Jarosław Gowin robi „czystki” w Porozumieniu
Zgodnie z zapowiedziami w piątek 12 lutego zebrał się zarząd Porozumienia. W trakcie tych obrad poseł Kamil Bortniczuk, którego można przypisywać do frakcji Bielana, wyliczał, że „tzw. Prezydium” (tak zwane, ponieważ frakcja Bielana nie uznaje gremiów uznających Gowina – red.) wnioskuje o usunięcie kilku osób z partii, co opisywaliśmy już na Wprost.pl.
Te doniesienia Bortniczuka z Twittera potwierdziły się po jakimś czasie. Na koncie Porozumienia na Twitterze opublikowano listę osób, których zawieszono w prawach członka partii i skierowano wnioski o ich usunięcie z formacji. Co ważne, podkreślono, że zrobiono to uchwałami Prezydium Zarządu Krajowego Porozumienia i dodatkowo oznaczono Jarosława Gowina.
Których polityków chce usunąć z partii Porozumienie?
Z tweeta Porozumienia wynika, że zarząd już zawiesił osiem osób i wszystkie z nich zamierza usunąć z partii. W komunikacie partii wymieniono:
- Michała Cieślaka, ministra-członka w KPRM, posła klubu PiS (wszyscy ze Zjednoczonej Prawicy są w klubie PiS w Sejmie – red.);
- Zbigniewa Gryglasa, wiceministra aktywów państwowych, posła;
- Włodzimierza Tomaszewskiego, posła, który ma być też właściwym rzecznikiem Porozumienia (uznaje go frakcja Bielana);
- Jacka Żalka, wiceministra finansów i polityki regionalnej;
- Karola Rabendę, wiceprezesa Porozumienia, szefa Stowarzyszenia „Republikanie”, radnego z Gdańska;
- Magdalenę Błeńską, byłą posłankę, obecną wiceprezeskę Porozumienia, która należy do Stowarzyszenia „Republikanie”;
- Pawła Skotarka, związanego ze Stowarzyszeniem „Republikanie”;
- Andrzeja Walkowiaka; byłego posła.
Jak można się domyślać, bo i w takim tonie wypowiadał się wcześniej Bortniczuk, frakcja Bielana będzie kontestowała decyzje zarządu.